Samsung, Huawei ile Ticareti Mümkün Kılacak Lisansı ABD’den Aldı

Akıllı telefon teknolojisi her geçen gün gelişiyor ve kullanıcıların karşısına daha iddialı modeller sunuluyor. Son yıllarda mobil cihaz pazarının en güçlü üreticileri olarak Huawei ve Samsung’u gösterebiliriz. Akıllı telefon pazarında Samsung’un sahip olduğu pay ile rakiplerinden öne çıktığı biliniyor. Güney Koreli şirketi bu rekabette Huawei takip ediyor. Çinli şirket geçtiğimiz günlerde tanıttığı Mate 40 serisi ile adından söz ettirmişti.

Bilindiği üzere Huawei geçtiğimiz yıldan bu yana ABD yaptırımlarının etkisi altında faaliyetlerini sürdürüyor. Ulusal güvenlik tehdidi olarak görülen şirketin başka firmalar ile ticaret yapması ABD hükümeti tarafından engelleniyor. Huawei CEO’su Richard Yu bu konuyla ilgili son açıklamasında, ABD ambargosuna rağmen akıllı telefon pazarında iddialı olacaklarını söyledi.

ABD teknolojisini kullanan şirketlerin Huawei ile ticaret yapması için Trump hükümetinden lisans alması gerekiyor. Reuters’ta yer alan habere göre Samsung ticaret için gerekli lisansı aldı. Bu sayede şirketin Huawei’ye OLED paneli satabileceği belirtildi.

Samsung Ticaret için Gerekli Lisansı Aldı

Samsung Ticaret için Gerekli Lisansı Aldı

Samsung akıllı telefon pazarındaki gücünün yanı sıra, bu ürünler için geliştirdiği bazı ekipmanlarla da sektörünün önde gelen şirketleri arasında yer alıyor. Apple, Huawei, Xiaomi gibi pek çok akıllı telefon üreticisi OLED panellerini Samsung’dan tedarik ediyor. ABD yaptırımları Huawei ile Samsung’un bu ticaretini engelleyebiliyor. Son haberler Samsung’un bu ticaretin devam etmesi için gereken lisansı aldığını gösteriyor.

Alınan lisans sayesinde Samsung Display’in Huawei’nin yeni nesil telefonlarına OLED panellerini sağlaması mümkün kılıyor. Güney Koreli bir diğer ekran üreticisi LG ise geçtiğimiz günlerde Huawei ile ticaret yapması için ABD’den lisans alması gerektiğini açıklamıştı. Yaptırımlar nedeniyle Kirin yongalarını üreten TSMC ile Huawei’nin ticareti de kesilmek durumunda kaldı. Kısa zaman önce tanıtılan Mate 40 serisi ile beraber TSMC son kez Kirin yongaları tedarik etmiş oldu.

Huawei bir yandan da yarı iletken tarafındaki sıkıntıları çözmek adına farklı arayışlar içeirsinde. Daha önce Intel ve AMD, Huawei ile ticaret yapmak için ABD’den lisans aldıklarını açıklamıştı. Ancak bu şirketler daha çok bilgisayar ürünlerine yönelik işlemci çözümü sunabilir. İlerleyen dönemde geliştirilecek akıllı telefonların işlemci ihtiyacının nasıl karşılanacağı belirsizliğini koruyor.

Şirket yaptırımlar nedeniyle yeni telefonlarında Google servislerini de kullanamıyor. Play Store, YouTube, Haritalar, Gmail gibi Google tabanlı uygulamalar bu telefonlarda kullanılamıyor. Huawei ise kendi ekosistemine yönelik çalışmalarını hızlandırarak buradan doğan eksikliği gidermeye çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde Mate 40 etkinliğinde şirketin kendi geliştirdiği arama ve harita hizmetlerinin tanıtımı yapılmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Source